Церковь Адвентистов Седьмого Дня в Украине Церковь Адвентистов Седьмого Дня в Украине
 
Головна Основи віри Служіння Структура Церкви Історія АСД
 
 

01.03.2017  Аналітика

 

10 фактів про мінерали

Від П’ятикнижжя Мойсея (наприклад, Вих.28:9,17-20) до книги Об’явлення на сторінках Святого Письма ми неодноразово зустрічаємо назви мінералів. Археологічні дані підтверджують, що мінерали з найдавніших часів використовувались людьми в якості прикрас, елементів зброї, у побуті, будівництві. Більше того, мінерали будуть складовою Нового Єрусалиму, що зійде з неба (Об.21:18-20).

Отже, що таке мінерал? Якими властивостями володіє ця частина Божого творіння? Чи можуть дані мінералогії узгоджуватись зі Святим Письмом? Чи може бути в мінералах щось цікавіше, крім іноді зовнішньої привабливості?

Мінерали утворюють ціле царство

В геології каміння прийнято називати гірськими породами. Гірські породи складаються з мінералів, а мінерали — з хімічних елементів. Згідно з одним із підручників по геології, мінерал — це хімічна сполука з кристалічною будовою, що виникла в результаті різних фізико-хімічних процесів у надрах Землі або на її поверхні.

Усі ми ще зі школи знаємо, що на землі є царство людей, також царства тварин, рослин, але ще є і… царство мінералів. Воно нараховує більше 3000 видів. Кожен рік вчені відкривають нові мінерали. Класифікація гірських порід і мінералів така ж, як і тварин, і рослин: вони діляться на класи, родини, роди, види.

Наприклад, один із найбільш поширених на Землі мінералів — кварц — належить до класу оксидів і дає назву цілому сімейству мінералів. Аметист, що згадується на сторінках Біблії, є одним із різновидів кварцу.

Вони не такі вже й нерухомі, як здаються

Кожна кристалічна гірська порода складається з тих чи інших мінералів. Дуже часто в них одні мінеральні види заміщуються іншими. Це означає, що у камінні також постійно відбувається перерозподіл речовини. В геології такі процеси називають вторинними змінами. Вони відбуваються у будь-якому камінні, різниця у тому, що у деяких умовах такі зміни відбуваються дуже незначно і довго, в інших — інтенсивно і порівняно швидко. Наприклад, плагіоклаз у гірських породах може заміщуватись мікрокліном, піроксен — амфіболом, біотит — хлоритом, олівін — серпентином тощо. Найбільш інтенсивно ці зміни здійснюються під час такого геологічного процесу, як метасоматоз.

Таким чином, якоюсь мірою подібно до живих організмів, в яких постійно помирають одні, а народжуються інші клітини, так і в камінні відбувається процес «народження» одних і «смерть» інших мінеральних індивідів, але значно повільніше.

Мінерали не вічні

Камінь, як і все на Землі, не вічний, хоча зовні здається таким. Адже дійсно, з чотирьох царств він є найбільш довговічним матеріалом. Тим не менше, камінь також зазнає своєрідного «гниття» і «розкладу». В геології цей процес називається вивітрюванням. Це процес перетворення твердих гірських порід, а отже і мінералів, на все більш дрібні уламки, більш м’які і порівняно пухкі речовини.

Так, польові шпати перетворюються у глини, темноколірні мінерали у м’які гідрослюди і т. д. Інколи він може відбуватися досить швидко. Наприклад, одна з твердих магматичних порід, перебуваючи на земній поверхні у заполярному регіоні, під дією фізичного вивітрювання, як правило, за лічені роки перетворюється на дрібно-тонкозернисту пухку масу. Один із найбільш інтенсивних таких процесів здійснюється на поверхні кристалічних порід тоді, коли вони залягають на глибині до 100 м під осадовими відкладами. В такому середовищі відбувається процес, який називається хімічним вивітрюванням.

Вони можуть… текти

Прийнято вважати, що властивостями текучості володіють тільки рідини і в деяких випадках — газоподібні речовини, а каміння тече тільки у розплавленому стані. Але давно доведено, що цією властивістю можуть володіти і тверді мінерали. Наприклад, лід і кам’яна сіль. Особливо помітно лід володіє нею у льодовиках гірських ущелин. З плином часу можна помітити, що нижня частина скупчення льоду, так званий «язик», без будь-якого впливу, крім сили тяжіння, переміщується вниз по схилу. І він, як і весь льодовик, стікає вниз по ущелині. Сіль найпомітніше проявляє цю властивість тоді, коли вона знаходиться на значних глибинах серед осадових порід. У такому разі вона може переміщуватись чином, подібним до течії, як по горизонталі вздовж шару, так і по вертикалі при утворенні тріщин. Головною відмінністю між течією рідин і цих мінералів є час. На течію мінералів його треба набагато більше.

Мінерали не досконалі, хоча повинні бути такими

Кожен мінерал (за одиничними виключеннями) має кристалічну структуру, а це означає, що всі атоми та молекули в них дуже впорядковані, займають суворо визначену позицію, вишиковані у певні ряди і колони. Тобто при кристалізації мінералів проявляється добре виражене прагнення атомів до правильного розташування у просторі, що позначається у певній формі кристала і переважаючій хімічній однорідності у ньому. Втім, це у природі ніколи не досягається повністю.

Після того, як згрішила перша людина, Бог їй сказав: «За те, що ти послухав голосу жінки своєї та їв з того дерева, що Я наказав був тобі, говорячи: від нього не їж, проклята через тебе земля» (Бут.3:17). Після цього змінились і люди, і тваринний, і рослинний світи. Людина почала відчувати страх, біль і втому, з’явились хижаки серед тварин і паразити серед рослин. Гріх вплинув і на мінеральне царство. Тепер у природі не зустрічаються абсолютно досконалі кристали: завжди присутня або внутрішня неоднорідність, або відмінність у розмірах граней, які повинні бути однаковими, або включення сторонніх речовин і т. д.

Вони можуть бути твердими, крихкими та… в'язкими

Алмаз є найбільш твердим з усіх природніх мінералів, але він відносно крихкий: його досить легко можна розбити ударом молотка. Що дуже непросто зробити з не самим твердим, але найбільш в’язким і міцним мінералом — нефритом. Щоб відбити шматочок нефриту від більшого зразка найкращим стальним молотком, треба прикласти чимало зусиль. За міцністю він трохи перевищує навіть звичайну сталь. Цією властивістю він володіє завдяки найдрібнішому переплетенню «ниток» і волокон амфібола, з якого він складається. Раніше з нього робили тоненькі кільця, браслети, зброю. Він також достатньо привабливий на вигляд. У Китаї, наприклад, нефрит є одним із найбільш популярних виробних каменів.

Мінерали можуть рости, причому швидко

Існує погляд, що на утворення і перетворення мінералів і гірських порід йдуть мільйони чи десятки, а то й сотні мільйонів років. Не обов’язково. Мінерали можна вирощувати штучно. Минуло вже більше 100 років, як людство навчилось це робити — вирощувати у прямому сенсі.

У виробничих умовах на утворення крупних кристалів йде від декількох годин до декількох днів. Більше того, численні кристали можна вирощувати у домашніх умовах. Найліпше для цього підходять сульфати міді (мідний купорос), заліза, нікелю, хлориди натрію (кам’яна сіль) та калію, алюмоамонійні та алюмокалієві галуни та інші речовини. На вирощування кристалів із цих речовин достатньо від одного до декількох тижнів. Таким чином, головним фактором для утворення і швидкого росту мінералів є не час, а сприятливі умови (насиченість розчину, температура тощо).

Їх можна… їсти

Причому по відношенню до одного з мінералів ми робимо це щодня і досить інтенсивно. Це галіт. У побуті ми його називаємо кухонною сіллю. В їжу придатні, а також використовуються в медицині для внутрішнього вживання деякі інші мінерали.

Виявляється, що в численних місцях земної кулі є любителі їсти гірські породи: це і тварини, як, наприклад, верблюди і деякі види папуг, і люди. Деякі породи, найчастіше глини, слугують для них своєрідними ласощами.

Наприклад, за свідченням відомого геолога ХХ століття академіка Ферсмана, у екваторіальній Америці були цілі племена, котрі їли й землю, хоча вони зовсім не страждали від відсутності інших харчових речовин. Корінні жителі Сенегалу в себе на батьківщині їли зеленувату глину через її приємний смак, а при переїзді в Америку вони й там намагались відшукати подібні породи.

Аборигени з району Гумбольдтової затоки також вживали деякі гірські породи. Вживання землі було звичним явищем в Ірані, де навіть у звичайний врожайний час на базарах поряд з різноманітними харчовими продуктами продавались також їстівні гірські породи: глина з Магалата і глина з Гівеха.

Приклад такого застосування гірських порід можна знайти в старовинний час в Італії, де було поширене приготування страви, що складалась із суміші пшениці та ніжного мергелю, що добувався в районі Неаполя і надавав білого кольору і м’якості цій страві.

За описом відомого мандрівника кінця XVIII століття Лаксмана, в Сибіру, у народу, що проживав у районі Охотська, раніше існувала особлива страва, що готувалась із суміші каоліну та оленячого молока. Вона вважалась особливим делікатесом, ним пригощали різних «знатних мандрівників».

Мінерали можуть бути не такими вже й твердими

Численні їх види є дуже м’якими, їх можна навіть подряпати нігтем, наприклад, тальк або гіпс. Більше того, вони містять рідкі та газоподібні речовини. Наприклад, кисень входить до кристалічної решітки більшості мінералів, а вода є складовою гіпсу, мірабіліту, опалу, мусковіту та багатьох інших мінералів. При втраті води ці мінерали змінюють свою структуру і перетворюються на інші мінеральні види.

При потопі поверхня землі наповнювалась водою не тільки з неба, але і з землі. У книзі Буття 7:11-12 Мойсей пише: «…відкрилися всі джерела великої безодні, і розчинилися небесні розтвори. І був дощ на землі сорок день і сорок ночей». А після завершення дощу «прибувала вода на землі сто і п’ятдесят день» (Бут.7:24).

Чи може в надрах міститись води стільки, щоб разом із дощем наповнити всю землю? 1 км3 твердого граніту може вміщувати в собі до 24 млн м3 цієї рідини і мільйони кубометрів інших рідких і газоподібних речовин. Такою величезною їх кількістю просякнута вся земна кора. Як магма глибин, так і всі тверді породи міцно утримують у собі ці рухливі речовини. Деякі фізично-хімічні процеси, що відбуваються чи мають відбуватись на глибинах 50, 100 і більше кілометрів, вчені можуть пояснити не інакше, як тільки присутністю води.

Їх можна розбивати, пиляти, плавити та… прясти

Є особливе каміння, що розщеплюється на чудове тонке волокно, котре можна прясти за всіма правилами цього ремесла. Мало того, це кам’яне волокно володіє ще однією чудодійною властивістю: воно не горить. Ім’я йому азбест, що значить «невгасимий».

Досить широко азбест почав застосовуватись на початку XVIII століття, в цей час у Піренеях і Угорщині з нього почали виготовляти папір і гноти. З кожним роком його застосування все збільшувалось. Міцність, негорючість, погана провідність тепла і електричного струму, можливість змішувати з самими різноманітними речовинами дозволяють застосовувати його у вигляді вати, тканини, паперу, картону. Його застосовують для виготовлення теплоізоляційних матеріалів, деяких видів труб, покрівельних і стінових матеріалів у будівництві, герметиків, фільтрів і багатьох інших виробів.

Це лише кілька сторінок «перекладу» кам’яного літопису творіння. Цей літопис, як і вся книга природи, може розповісти нам про Творця. Того, Хто «відкриває речі глибокі із темряви, а темне провадить на світло» (Йов.12:22). І цей літопис може навчитись читати кожен.

Андрій Баран, кандидат геологічних наук (з використанням
книги А. Е. Ферсмана «Занимательная минералогия»)
Фото

Читайте також:

Содом и Гоморра: археология, история, геология. Часть 1

Содом и Гоморра: археология, история, геология. Часть 2

Поделиться:
просмотров: 337
 

Нове на сайті

   1.03.2017 На Луганщині 65 сімей отримали допомогу із Канади (ВІДЕО)
   1.03.2017 Анонси подій
   
  26.02.2017 Харьков. Крещение в молитвенном доме на Якутской после программы «Откровение надежды» с участием Билла Биаджи.
  26.02.2017 Ректор українського адвентистського вишу Людмила Штанько: «Ми хочемо виховувати духовну еліту нації»
  24.02.2017 "День за днем", №523
    Каталог файлів
  23.02.2017 Познавательная программа «Против течения» в Энергодаре. 4-18 февраля 2017 г.
  23.02.2017 «По соображениям совести»: фильм о вере, любви и самоотречении
  23.02.2017 В Энергодаре начинает работу центр «Моя здоровая семья»
  23.02.2017 Супруги Луневы поделились рецептом семейного счастья: «Важно, чтобы каждый старался сделать счастливой свою вторую половинку»
  22.02.2017 Український гуманітарний інститут в цифрах
 

Події Церкви в Україні

   1.03.2017  Дети в Дарьевке Херсонской области услышали весть о спасении и получили подарки
   1.03.2017  У Чернівцях пройде Міжнародна науково-практична відео-конференція, присвячена 500-річчю Реформації
  27.02.2017  У Краматорську презентували акцію «Донеччина — Реформація-500» (ВІДЕО)
  27.02.2017  Пансионат «Наш Дом» анонсирует медико-миссионерские курсы и лагерное собрание
  26.02.2017  Посетителей евангельской программы в городе Николаеве призывали верить Библии и практиковать здоровый образ жизни
  26.02.2017  На концерте в Николаеве подчеркнули значение протестантской Реформации для современного общества
  26.02.2017  На конференції філологів в Українському гуманітарному інституті говорили про англійську англійською
  25.02.2017  На фестивалі дитячої творчості у Вінниці зібрали кошти для допомоги онкохворим дітям