Церковь Адвентистов Седьмого Дня в Украине Церковь Адвентистов Седьмого Дня в Украине
 
Головна Основи віри Служіння Структура Церкви Історія АСД
 
 
 

Становлення церкви християн-Адвентистів сьомого дня у місті Кам’янці-Подільському та її діяльність у період незалежності

У запропонованій статі здійснюється спроба схарактеризувати діяльність одного із осередків протестантського напрямку – церкви Адвентистів сьомого дня (далі – АСД) на прикладі релігійної громади міста Кам’янця – Подільського.
На сьогоднішній день у нашому середовищі все більшого поширення набувають християнські течії протестантського напрямку. Їх діяльність має переважно  місіонерсько-просвітницький характер та позитивно впливає на суспільство, котре тільки недавно звільнилося з-під впливу ідеологічного тиску партійно-більшовицької пропаганди,яка не хотіла мати нічого спільного з релігією.
 
Адвентизм.(від. лат. adventus – пришестя) – течія пізнього протестантизму, яка виникла в 30-х роках ХІХ століття у США [1, с. 35]. Звідти він швидкими місіонерськими темпами розповсюджується на усі континенти, в тому числі і на терени Російської  імперії. Набув поширення рух і на Поділлі, зокрема  на теренах Кам’янеччини.
 
Беручи до уваги наявні дані та аналізуючи ситуацію можна запропонувати  періодизацію діяльності церкви АСД у вище згаданому регіоні, котра по суті з невеликими поправками, може характеризувати історію церкви на всій території України. Кожний із періодів відповідно має певні риси, які характерні лише йому:
 
1) Від проникнення адвентизму на українські землі, а саме з кінця ХІХ ст. – до розпаду СРСР (1991). Характерними рисами цього етапу були: тиск з боку царської та більшовицької влади та підпільне існування громади.
2) Початок 90-х рр. ХХ ст. – початок ХХІ ст.. Надання на державному рівні свободи існування, розширення прав, збільшення кількості членів церкви за рахунок людей,  що отримали право вільного  релігійного самовизначення та вирішили  його реалізувати.
3) Початок ХХІ ст. – до наших днів. Починається безперешкодна діяльність церкви, котра стала на шлях стабільного розвитку у внутрішньо-церковних та загально-світських  місіонерських та соціальних заходах.
Як свідчать діти очевидців подій (В’ячеслав Кушнір та Леонід Желік) [2], на початку минулого століття церква АСД у місті Кам’янці-Подільському налічувала близько 100 чоловік. Видною постаттю громади в той час був Сорокін (ім’я та по-батькові невідоме). У роки війни, через значний тиск з боку сталінського режиму громада була розформована та розпущена. Віруючі, які хотіли відвідувати богослужіння змушені були долати велику відстань, а найближчі громади у той період знаходились у Недобоївцях та Майдані Олександрівському (сучасний Віньковецький район) [2].
 
Такою була ситуація до 1984 року, поки в місто Кам’янець-Подільський не переїхало декілька віруючих сімей з Буковини – це були Дмитро Васильович та Василіса Петрівна Чикивчуки з дітьми, Желік Леонід з сім’єю та Кушнір В’ячеслав. Вони утворили невеличку групу віруючих, керівником якої був Д. В. Чикивчук, який офіційно працював двірником. Богослужіння відбувалися у нього в будинку (вул. Лисенка, 64). Згодом, у 1987 р. вдалось придбати, приміщення, у приватному секторі, по вул. Пархоменка 38. Кількість членів церкви нараховувала вже близько 23 чол., що давало можливість офіційно відкрити та започаткувати громаду (тоді, для того щоб офіційно відкрити громаду потрібно щоб кількість її членів була не менше 20 чоловік). Проводити місіонерську діяльність та здійснювати соціальне служіння було заборонено державою. Релігійні видання нелегально надходили з-за кордону [2].
 
З розпадом Радянського Союзу перед віруючими відкрилися нові, необмежені горизонти для служіння Богу та людям.
У місті починають проводитися євангельські програми. Їх мета розповсюдження Біблії, переосмислення ставлення до неї та пропагування здорового способу життя, тобто фактично заклик відмови від того що не приносить користі (мається на увазі тютюн, алкоголь, наркотики та ін.).
 
Першими  такого типу в місті Кам’янці – Подільському були програми, які проводили: Дон Шелтон (США),  згодом Василь Костюк, Валерій Чикивчук, який у період 1993-1997, був першим служителем новоутвореної церкви. У 1995 Христіан Блаугштеєн (Австрія), який у своїх лекціях більше уваги приділяв викладу основ здорового способу життя. Пропонувалися до уваги людей також 8 принципів здорового способу життя (New Start) [3, c. 15-16], які включали насамперед: правильне харчування, фізичні вправи, вода, сонячне світло, утримання від алкоголю, тютюну та ін., повітря, відпочинок, надію і довіру до Бога.
 
Його оздоровчо-просвітницьку програму відвідували місцеві лікарі , які згодом привнесли почуті принципи роботи у свою  діяльність.
 
Відбулися зміни в самій церкві. Її члени більше уваги почали приділяти здоров’ю та вихованню в сім’ї, набуло поширення вегетаріанство.
 
Наприкінці 90 –х рр. ХХ ст. місцева громада АСД, яка тоді вже зміцніла та збільшилась чисельно, активно займається місіонерською діяльністю. Зокрема запрошуються літературні  євангелісти , котрі разом з місцевими адвентистами пройшли з літературою майже всі населені пункти  району та поширювали серед населення велику кількість духовно-оздоровчої літератури .
 
Спостерігається у даний період і сплеск активності в інших протестантських напрямках, це передусім баптисти та п’ятидесятники, які переймаючи досвід та навички піднялися на якісно новий рівень життя і діяльності.
 
На кінець 80-х – поч. 90-х років припадає період перебування  у громаді таких служителів як:
1988-1993 рр. – Шевченко М.
1993-1988 рр. – Чикивчук В.
1997-2000рр. – Дацько В.
 
Важливими подіями церкви у процесі її становлення в 90-ті роки були:
1. Створення підлітково-молодіжного клубу «Слідопит», який мав би стати основою для виховання підростаючого покоління в дусі християнських принципів моралі. Важливою складовою клубу є екскурсії, заняття спортом, походи та інша діяльність покликана дати підліткам можливість реалізувати себе.;
2. Утворення 2-ї громади АСД. Цьому сприяло те, що невелике приміщення, в якому збиралися віруючі було вже замалим для людей. Новоутворена громада не мала свого приміщення і орендувала залу для богослужіння спочатку в міському, а потім в районному будинку культури.
 
На сучасному етапі, настає період більш стабільної та активної діяльності та планування майбутніх проектів. Більш чітке планується та організовується робота. Чітко виокремлюються та формуються структура церкви , котра в свою чергу, представлена такими елементами: церковна рада, молодіжний, дитячий;
 
Місіонерський, відділ допомоги бідним та немічним «Тавіфа».
 
У церкві проводяться заходи, що покликані налагодити взаємовідносини в сім’ї. Також на рівні міста проходять програми: «Тиждень жахів», «Країна здоров’я», систематично виставляється бібліотека християнської літератури, членами церкви здійснюється відвідування хворих людей у лікарнях та допомога їм. Також відкрито магазин християнської літератури, де реалізуються не тільки книги, а й різні подарунки та сувеніри з християнським підтекстом.
 
У травні 2006 Людмилою та Віталієм Сафоновими започатковано випуск журналу «Твій шлях». Зараз його тираж складає 2500 тис. екземплярів і розсилається він по всій території України, а також в Італію, Казахстан, Португалію, Росію.
Церква є відповідальною за невеликі групи віруючих, що знаходяться в смт. Чемерівці та селах Гуків, Нігин. Здійснюється підтримка та допомога людям, що знаходяться в  будинку для пристарілих, у с. Китайгород та дитячому будинку в с. Велике Залісся.
 
У березні 2010 року, в рамках супутникової програми, що проводилася церквою АСД на території всіх країн СНД, в місто приїжджав і проводив зустрічі в будинку культури на тему «Таємниці Апокаліпсису», професор, доктор богослов’я Ростислав Миколайович Волкославський (Заокський Університет, Росія).
 
За період 2000-2011 рр. пасторське служіння в громаді здійснювали:
2000-2005 рр. – Рибачук О.;
2005-2007 рр. – Узун І.;
2007-2011рр. – Міненко І.
 
Кількість членів церкви АСД м. Кам’янець-Подільську, станом на 2011 р. становить близько 200 чол.. З’явилася потреба придбати приміщення, для проведення богослужінь та інших заходів, яке б відповідало потребам та вимогам великої громади. В листопаді – грудні 2010 року було спільними зусиллями членів громади та спонсорів придбано приміщення по вул. Космонавтів, 21.
 
Уже два роки поспіль церква, разом з іншим конфесіями бере участь у загальноміській програмі «День Подяки».
Церква є активним учасником загальноміських заходів та акцій, а з часу створення духовної ради міста є її постійним і активним членом.
 
Майбутнє громади обіцяє бути яскравим та багатообіцяючим, проте така перспектива чекає її лише за умови постійної активності та наполегливої роботи її членів.
 
Список використаних джерел та літератури:
1. Енциклопедія історії України в 5 томах / ред. кол.: В. А. Смолій та ін. – К: Наукова думка, 2003. – Т.1: А-В. – 688 с.
2. Інтерв’ю з Л. Желіком та В. Кушніром. – 2011. – жовтень.
3. Вернон Фостер. Новий старт. Заокский. Источник жизни. 2008. – 320 с.

Источник

Поделиться:
просмотров: 2758
 

Нове на сайті

  26.03.2017 Урок субботней школы, №2, 2017 (+ комментарий)
    Каталог файлів
  26.03.2017 Урок субботней школы, №2, 2017
    Каталог файлів
  26.03.2017 Урок суботньої школи, №2, 2017
    Каталог файлів
  26.03.2017 "День за днем", №527
    Каталог файлів
  26.03.2017 Чи можна довіряти благодійним організаціям? (ВІДЕО)
  26.03.2017 Як покращити сон? (ВІДЕО)
  25.03.2017 Як здобути авторитет? (ВІДЕО)
  25.03.2017 Як безкоштовно отримати земельну ділянку? (ВІДЕО)
  25.03.2017 Анонси подій
   
  25.03.2017 Спілці християнських письменників — 10 років (ВІДЕО)
 

Події Церкви в Україні

  25.03.2017  Християнське арт-кафе «Parkovka» стартувало в Рахнах-Лісових
  24.03.2017  Вінницькі адвентисти роздали духовну літературу жителям селища Десни
  23.03.2017  На Херсонщині пройшов концерт «Через духовну реформацію — до оновлення країни»
  23.03.2017  У Бердичеві вісім осіб приєдналися до адвентистської церкви
  23.03.2017  Семейный фестиваль в Черновцах стал первой оффлайн встречей команды телеканала «Надія» со зрителями
  23.03.2017  Луганские адвентисты провели церемонию посвящения детей в международные церковные детские организации
  23.03.2017  Бучанські школярі випробували свої сили на щорічній спартакіаді в УГІ
  22.03.2017  Протестанти влаштували вуличну благодійну акцію у Тиврові (ФОТО)