Церковь Адвентистов Седьмого Дня в Украине Церковь Адвентистов Седьмого Дня в Украине
 
Головна Основи віри Служіння Структура Церкви Історія АСД
 
 

Ігор Михайлин: «Журналістика — це дочка Реформації»

07.01.2017 @ 22:06:38

 

Коментує Ігор Михайлин — доктор філологічних наук, професор кафедри журналістики Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.

— Журналістика потребує кілька причин для свого виникнення. В тому числі однією з найважливіших є духовна причина, яка полягає і в суспільно-політичній ситуації.

Появу журналістики уможливлює збіг певних явищ. Журналістика, як будь-яка творча галузь, потребує для свого функціонування і виникнення свободи. Таку ситуацію свободи створила для журналістики Реформація.

Попередній стан суспільства можна кваліфікувати як стан рабства. Рабам ніяка журналістика не потрібна. Журналістика потрібна тому суспільству, яке розуміє, що воно розвивається, що в світі відбувається безліч новин, що ці новини треба пізнавати, відображати. Коли в світі існує монополія на істину (а таку монополію встановлювала Католицька Церква — існує істина, вона у нас (тобто в Католицькій Церкві. — ред.), її треба пізнавати за допомогою посту, за допомогою голодування, за допомогою якихось інших справ, які пов’язані з аскезою, і аж ніяк не з читанням книжок, вивченням світобудови і так далі).

В цій ситуації з’являється Мартін Лютер, який проголошує: кожна людина має право читати Святе Письмо, розуміти його, витлумачувати його, говорити про це Святе Письмо з іншими, такими же рівними особистостями. І тоді створюються умови для народження журналістики.

Журналістика народжується в 1605–1609 роках. Вважається, що вона виникає в Німеччині, в тій країні, яка вже тоді була міцно пов’язана з Реформацією.

Лютер проголосив: людина має право працювати, збагачуватися за допомогою своєї праці. Журналістика виникла як ідея торгівлі новинами. Тобто комерційного, економічного підприємства, яке приносить прибуток його власникові. Журналістика спрямована на пізнання світу — навколишнього, чужого, на перетворення чужого на своє, на адаптацію людини у соціумі. Журналістика надає людині можливість створити адекватну поведінкову модель для реакції на зовнішній світ.

У цьому сенсі журналістика — це дочка Реформації, яка розкріпостила людину і дала їй можливість утвердитися у цьому світі і пізнавати його.

Попередня людина була скована. Скована догматами Католицької Церкви, скована самою Церквою. Їй було заборонено читати Святе Письмо, між нею і Богом стояв посередник — священик.

Лютер проголосив: повинно існувати Святе Письмо національними мовами. Він зайнявся перекладом Біблії німецькою мовою. Він домігся того, що Біблія опинилася в кожній німецькій родині. І кожна німецька родина могла читати Святе Письмо, розуміти його так, як вона його розуміє, і сама торувати свій шлях до Бога.

Католицька Церква встановила монополію на відпущення гріхів, на істину, на відправлення богослужінь і так далі. Лютер проголосив, що людина повинна бути самою собою. Він скасував целібат для священиків. Він скасував чернецтво. Він ввів такі реформи, які дозволили людині повернутися на саме природну дорогу свого існування, свого розвитку. І от на цій дорозі людині потрібна була журналістика для пізнання того світу, який є навколо неї.

Сьогодні реформаційний рух і журналістика вже далекі один від одного чи ні?

Журналістика — це море. Журналістика — це океан. Журналістика — це Всесвіт. Є в цьому «морі» те, що забезпечує інтереси релігійних громад. Є те, що забезпечує інтереси держави, інтереси громадянського суспільства.

Не можна говорити про те, що журналістика від чогось далека… Вона і виникла як світська справа, абсолютно не релігійна, але вона виникла в умовах уже творчої свободи, коли людина зрозуміла, що вона може писати що завгодно. За це її не спалять на вогнищі. Не знищать за допомогою інквізиції. Людина тоді уже могла думати так, як вона хоче.

Тому країни Реформації просувалися далеко вперед у порівнянні з католицьким світом. Найбільш успішні країни сьогодні — це країни Реформації. І найбільш успішна журналістика — в Швеції, в країні, яка є традиційно протестантською. В ній найбільше видається газет, журналів. У ній солідна, потужна, поважна журналістика і читачі цієї журналістики.

Лідери інформаційного світу — це англоамериканський світ. Це Сполучені Штати Америки, Великобританія. Чогось видатного такі країни, як Іспанія, Італія, у журналістиці не дали. Франція дала хороші зразки, але це країна з великою присутністю й протестанської спільноти того часу.

Ця успішність країн Реформації проявляється тільки в журналістиці чи в чомусь ще?

Я бачу те, що головна ідея цієї успішності — це ліберальна демократія, до якої прямує весь світ. Це ідея реформаційна. Це ідея, яка виникла в країнах Реформації. Зокрема, в Сполучених Штатах Америки. Це не тільки інформаційний лідер.

США — це лідер промисловий, це лідер політичний, це суперкраїна, яка пропонує світові достойні зразки для наслідування, саме як демократична країна. Тому не тільки в журналістиці ця успішність.

Журналістика завжди належить тому суспільству, в межах якого вона функціонує. Журналістика — це дуже несамостійне явище. Вона забезпечує життя суспільства. Журналістику я називаю вертикальним інститутом, який служить усім суспільним органам, суспільним організаціям, уряду, державам, забезпечуючи їх правдою.

Чи завжди журналістика забезпечує їх правдою?

Є таке визначення: мистецтво не потребує визнання своїх творів за дійсність, а журналістика потребує визнання своїх творів за дійсність.

Людина сприймає журналістику як правду. Коли вона знаходить художній твір, то вона вправі розуміти, що це вигадав автор. А коли ми читаємо газетну статтю, репортаж, нарис, розуміємо, що це документальний твір, який розповідає нам про реальні речі. Тому не в нашому просторі — пострадянському чи радянському — виникла така ідея. Це німецька ідея. Я цитую дослідника Нікласа Лумана, який говорить: «Журналістика повинна служити суспільству правдою».

Запитання — Наталія Копилова
Фото

Читайте також:

В'ячеслав Дем'ян розповідає про Реформацію та проект R500 (ВІДЕО)

 
просмотров: 209
 
Поделиться:

Нове на сайті

  21.01.2017 Анонси подій
   
  21.01.2017 Богдан Біленький про захист безпритульних тварин і "Територію добра" (ВІДЕО)
  21.01.2017 Артрит: причини, симптоми, лікування (ВІДЕО)
  19.01.2017 Інтроверти та екстраверти: переваги та недоліки (ВІДЕО)
  19.01.2017 Доктор Комаровский о своей семье и воспитании внуков (ВИДЕО)
  19.01.2017 "День за днем", №518
    Каталог файлів
  15.01.2017 Третій конгрес адвентистів-підприємців (Вінниця, 16-20 листопада) (ВІДЕО)
  14.01.2017 "День за днем", №517
    Каталог файлів
  14.01.2017 Оксана Козунь про кохання і нові кліпи (ВІДЕО)
  14.01.2017 Гурт ManSound про свою творчість і справжню дружбу (ВІДЕО)
 

Події Церкви в Україні

  21.01.2017  В українських адвентистських вишах на конкурсі проектів будуть профінансовані кращі студентські ініціативи
  20.01.2017  Адвентистські музичні колективи зібрали чотири сотні слухачів у Чернівцях
  19.01.2017  Близько 350 учнів та 40 вчителів однієї з шкіл на Вінниччині отримали Біблії та солодощі
  19.01.2017  На утреннике в церкви села Бугского дети узнали больше о рождении Иисуса Христа
  19.01.2017  На Вінниччині адвентисти привітали зі святами людей поважного віку, що мешкають в інтернаті
  19.01.2017  Міжнародні педагоги-християни відвідали Український гуманітарний інститут (ФОТО)
  19.01.2017  На Київщині для внутрішньо переміщених осіб зі сходу України проводяться тренінги з ефективного управління стресом
  17.01.2017  На Тернопільщині адвентисти відвідали виправну колонію, де пропагували заняття спортом і здоровий спосіб життя