Церковь Адвентистов Седьмого Дня в Украине Церковь Адвентистов Седьмого Дня в Украине
 
Головна Основи віри Служіння Структура Церкви Історія АСД
 
 

Топ-10 подій в українському протестантизмі

02.01.2017 @ 22:08:45

 

Коли закінчується рік, прийнято підводити короткі підсумки. Автор спробував перелічити головні події в життєдіяльності українських протестантів. Свій топ-10 він вибудував на невеличкому опитуванні, яке було проведене в соціальних мережах.

Висвітлене нижче не є вичерпним списком всього того, що відбувалося протягом 2016 року в кожній протестантській деномінації, об’єднанні чи церкві. Заради того, щоб уникнути порівнянь та вподобань, я не мав на меті вистроїти зазначені події в хронологічному або пріоритетному порядку. Посилаючись на те, що подій, в доволі таки неоднорідному протестантському середовищ, відбулося все ж таки більше, а смаки та вподобання прихильників тієї чи іншої конфесії доволі-таки різні, я спробував нагадати лише про загальні та найбільш актуальні, суттєво впливові та абсолютно резонансні події.

1. Друга конференція проекту «Реформація 500»

Конференція «Реформація: східноєвропейські вимірювання», яка відбулася в Національному університеті «Острозька академія», об’єднала навколо себе близько сотні дослідників та науковців (різних конфесій), людей світської академічної сфери і церковних служителів.

Захід був ініційований Ресурсно-дослідницьким центром Євро-Азіатської акредитаційної асоціації. Доповіді конференції були опубліковані у спеціалізованому випуску журналу «Богословські роздуми».

2. «Слов'янський Біблійній коментар. Сучасна біблійна перспектива»

Це перший однотомний Коментар на всі канонічні книги Священного Писання, написаний східнослов’янськими авторами за останні сто років. Виданий (поки що) російською мовою накладом 10000 екземплярів та обсягом 1840 сторінок. Всього в написанні тексту Коментаря взяли участь 94 автори, які також є церковними служителями Євро-Азіатського простору.

Перша презентація за участю євангельських авторів пройшла 1 жовтня 2016 р. у стінах Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Наразі планується переклад Коментаря англійською мовою, та переклад українською мовою з доопрацюванням під український контекст.

3. Указ Президента України №357/2016 «Про відзначення в Україні 500-річчя Реформації»

Висловлюючи повагу до ролі протестантів в українській історії та становленні незалежної держави, і оцінюючи вагомий внесок протестантів в розвиток релігійної, культурної та соціальної сфери, своїм указом Президент Петро Порошенко напередодні святкування 500 років Реформації доручає Кабінету Міністрів за участі представників протестантських релігійних організацій розробити низку заходів з підготовки та відзначення в Україні 500-річчя Реформації. Згідно Указу питання фінансування також покладається на міністрів.

4. Проект Реформація 500 (#R500)

Міжденомінаційний проект, який стартував у рамках ініціативи Президента України і об’єднав навколо себе представників різних протестантських церков та організацій України.

Оргкомітет має на меті перетворити це починання на справжній громадянський рух, познайомити громадян нашої країни з життєвими цінностями Реформації, закликати до оновлення всіх сторін особистого й суспільного життя згідно біблійних принципів.

5. Другий Світовий конгрес п’ятдесятників у Львові

Конгрес мав на меті ствердження сутності П'ятидесятниці, передачу досвіду молодому поколінню священнослужителів. Головним девізом стало твердження: «П’ятидесятниця — відповідь на виклики сучасності».

Участь у конгресі взяли близько двох тисяч священнослужителів — керівників національних об'єднань християн віри євангельської, єпископів и пасторів, дияконів і благовісників, молодіжних служителів та місіонерів слов'янських п’ятдесятницьких церков із різних континентів.

6. Школа капеланів

Одна з великих подій, яка пройшла не зовсім поміченою у протестантському середовищі. І хоча мобілізація та навчання військових капеланів, волонтерів, представників церков для праці на Сході України не є суто протестантською ініціативою, слід все ж таки відмітити той факт, що серед капеланів багато і протестантських служителів. Школа поєднує в собі «Громадське об’єднання українського капеланства» та «Асоціацію професійних капеланів». Головою названих організацій є єпископ релігійного центру ХВЄ Кіровоградської області.

В цьогорічному навчанні брали участь близько 200 учасників. Школа капеланів має міжконфесійний статус, в ній є представники 12 деномінацій. Також вона співпрацює з юдеями та мусульманами, допомагаючи їм налагодити роботу в гарячих точках.

7. Стандарти з богослов’я, визнання богословських дипломів та розвиток університетської теології в Україні

Представники Євро-Азіатської акредитаційної асоціації щільно співпрацюють з Громадською радою з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України. Найбільшим досягненням Громадської ради у 2016 році можна вважати початок державного визнання документів про вищу освіту, наукові ступені та вчені звання (видані у вищих духовних навчальних закладах до вересня 2014 р.), та початок роботи Комісії з державного визнання документів про вищу духовну освіту й Комісії з державного визнання документів про наукові ступені та вчені звання, видані вищими духовними навчальними закладами.

Також, на жаль, християнською громадськістю не було замічено, що з квітня 2016 р. в Україні почала працювати Підкомісія (041) з богослов’я Науково-методичних комісій вищої освіти Науково-методичної ради Міністерства освіти і науки України, яка на сьогоднішній день сформулювала стандарти для рівня «бакалавр» та «магістр». У процесі розробки знаходяться стандарти по богослов’ю для рівнів «молодший бакалавр» та «доктор філософії (Ph.D. у сфері богослов’я)».

8. Книги

З «протестантської» літератури 2016 року слід зазначити появу українського видання біографії відомого лютеранського теолога і пастора — «Дітрих Богьоффер: пастор, мученик, пророк, змовник — праведник проти Третього рейху».

Переклад взяло на себе київське видавництво «Книгоноша». Ще однією важливо книжкою, яка вийшла з-під пера реформатського богослова Дмитра Бінцаровського, є праця «Історія сучасного богослов’я» (російською мовою). Важливою рисою книги є те, що автор спирається на першоджерела, тобто на праці розглянутих богословів, враховуючи при цьому і сучасні дослідження їх інтелектуальної спадщини.

9. Скандали

Підводячи підсумки року, не можна оминути і скандали, які були притаманні протестантському середовищу в минулому році. Перш за все це секс-скандал з нігерійським пастором Сандеєм Аделаджою, пастором харизматичної церкви «Посольство Боже».

Стверджується, що пастор за допомогою різних маніпулятивних методів, використовуючи своє положення, примушував своїх парафіянок вступати з ними в статеві контакти. Ряд протестантських служителів підписали звернення глав євангельських церков України до українського народу відносно діяльності громадянина Нігерії Сандея Аделаджі та Володимира Мунтяна.

Ще один скандал був пов’язаний із пастором церкви «Город Света» Дмитром Масоном. Як відомо, пастор, розлучившись зі своєю дружиною, не збирався полишати керівну посаду у своїй церкві, проповідуючи з кафедри і виправдовуючи свій вчинок. Після цього випадку Українська Міжцерковна Рада зробила заяву щодо розлучень служителів.

10. Misanthropic Church.

Поява в соціальній мережі Facebook групи «Misanthropic Church: рупор здорового глузду» об’єднала навколо себе багатьох протестантських вільнодумців, критично налаштованих та несистемно мислячих представників євангельського співтовариства, та на сьогоднішній день має 5000 тисяч «фоловерів».

Гострі теми, вільні погляди, непопулярні точки зору знаходять все більше і більше підтримки серед молодих та прогресивних євангеліків, а також серед розчарованих в інституціональній церкві прихожан.

Усвідомлюючи те, що цей список може бути продовжений, я свідомо не ставлю крапку. Маю надію на те, що мій топ-10 не є лише суб’єктивною точкою зору, але в загальному окреслює контури протестантської активності у 2016 р. Як бачимо, вона доволі-таки різнопланова, як і саме явище протестантизму. Переконаний, що подібні підсумки потрібні для того, щоб, подивившись назад, ми, протестанти України, змогли сказати, що ми все ж таки досягли якихось вершин, не стоїмо на місці, вчимося на помилках, тощо. Молюся, щоб 2017 рік був ще більш щедрим на корисні для церкви та суспільства заходи та події і більш скупим на всілякі скандали та інтриги.

Анатолій Денисенко
Джерело: risu.org.ua

Читайте також:

У столиці розпочали святкування Року Реформації (ВІДЕО)

На засіданні оргкомітету проекту R500 розповіли про плани на 2017 рік (ВІДЕО)

 
просмотров: 270
 
Поделиться:
>

Нове на сайті

  27.03.2017 Анонси подій
   
  26.03.2017 Урок субботней школы, №2, 2017 (+ комментарий)
    Каталог файлів
  26.03.2017 Урок субботней школы, №2, 2017
    Каталог файлів
  26.03.2017 Урок суботньої школи, №2, 2017
    Каталог файлів
  26.03.2017 "День за днем", №527
    Каталог файлів
  26.03.2017 Чи можна довіряти благодійним організаціям? (ВІДЕО)
  26.03.2017 Як покращити сон? (ВІДЕО)
  25.03.2017 Як здобути авторитет? (ВІДЕО)
  25.03.2017 Як безкоштовно отримати земельну ділянку? (ВІДЕО)
  25.03.2017 Спілці християнських письменників — 10 років (ВІДЕО)
 

Події Церкви в Україні

  28.03.2017  Гніванські протестанти провели благодійний концерт
  28.03.2017  Київський духовий оркестр виступив у програмі «Щастя всупереч всьому» з творами, присвяченими жінкам
  28.03.2017  Освітяни в Кривому Розі ділилися досвідом виховання дітей на засадах християнської моралі
  27.03.2017  Студенти-журналісти УГІ засвоїли досвід міжнародного хакатону у Львові
  27.03.2017  Семейный конгресс «Реформа в семье» пройдет в Киеве 8 апреля
  27.03.2017  В УГІ проведуть круглий стіл, присвячений економічним і духовним здобуткам культур трьох гілок християнства (ВІДЕО)
  25.03.2017  Християнське арт-кафе «Parkovka» стартувало в Рахнах-Лісових
  24.03.2017  Вінницькі адвентисти роздали духовну літературу жителям селища Десни